Na kole

Výlety na kole

  • K josefodolské přehradě na říčce Kamenici, celkem 30 km, prodloužená trasa 38 km

Smržovka – Chudeřín – Jiřetín pod Bukovou – Josefův Důl (7,5 km) – Karlov – Hrabětice (12 km) – josefodolská přehrada – Kristiánov (17 km) – Rozmezí – Štolpišská silnice (21,5 km) – Mariánskohorské boudy (27 km) – Josefův Důl (30 km) – Jiřetín pod Bukovou – Smržovka (38 km).

Délka základní trasy ze Smržovky do Josefova Dolu cca 30 km, zpět až do Smržovky asi 38 km. Náročnost tohoto výletu nespočívá v délce, ale spíš ve značném převýšení. Méně vhodné pro silniční kola.

 

  • Na dvě rozhledny a k pramenu Nisy, celkem 25 km

Smržovka – Grund – Horní Lučany – Horní Maxov – odbočka na Bramberk (6,5 km) a zpět na křižovatku – Lučany nad Nisou (10 km) – pramen Nisy – Nová Ves n. N. (13 km) – Dolní Černá Studnice (16 km) – Horní Černá Studnice –  odbočka k rozhledně na Černé studnici (18,5 km) – zpět do Horní Černé Studnice – Nová Mýtina – Smržovka (25 km).

Navržená trasa sice není dlouhá, značné převýšení z ní však činí náročnou vyjížďku. Zejména úsek z Dolní Černé Studnice k rozhledně je hodně prudký a vyšlapou ho jen zdatní cyklisté. Všude je dobrý povrch a je tudíž vhodná pro všechny druhy kol s převody. Na několika místech lze výlet přerušit a vrátit se do Smržovky.

 

  • Na kole za krásnými výhledy, základní část se Štěpánkou 28 km, prodloužená s návratem do Smržovky 34 km

Vlakem do stanice Kořenov.

Dále na kole: Kořenov – Horní Polubný (2 km) – Tesařov (4 km) – Příchovice (5,5 km) – (odbočka na Štěpánku a zpět 3 km) – Rejdice – Mexiko (11,5 km) – Zlatá Olešnice – Haratice (20 km) – Michovka – Svárov – Popelnice – Šumburk nad Desnou – Tanvald, nádraží ČD (25 km). Vlakem zpět do Smržovky.

Varianta: na kole přes Horní Tanvald do Smržovky, + 6 km.

Délka výletu cca 25 km. Nepříliš náročná stoupání do Horního Polubného, do Příchovic a na Štěpánku (+ 3 km) s následným dlouhým sjezdem k Mexiku a do Zlaté Olešnice. Vhodné pro všechny typy kol, na své si přijdou vlastníci kol silničních.

Varianta pro náročnější: Od tanvaldského nádraží kolem tanvaldské nemocnice do Horního Tanvaldu – údolí Kamenice – Chudeřín – Smržovka + 6 km; dva úseky s větším stoupáním.