Hledačky

Znáte „hledačky“? Bez mobilu, bez mailu věnujem se detailu aneb Ať žije questing!

Questing je anglické slovo a znamená hledání, pátrání, objevování, cestu za určitým účelem či cílem. Prvním questem prý bylo putování krále Artuše a rytířů kulatého stolu za Svatým grálem. Nestačí totiž vykonat cestu; abyste dosáhli cíle a objevili poklad, musíte se na oné pouti poučit, lépe poznat, proměnit. Počátky questingu jsou spojeny s anglickým letterboxingem a datují se rokem 1854.

Questing bývá někdy překládán jako „honba za pokladem“, ale to je zavádějící. Na questu neboli hledačce se nikam neženeme, neběžíme na čas, ale naopak vychutnáváme v klidu a pohodě každý krok, výhled do kraje, zajímavý detail, vůni kvetoucích lip a teplo slunka, které nám hřeje záda. Quest neboli hledačka je stálá trasa vedoucí obcí, městem či volnou krajinou, aniž by prostředí zatěžovala cedulemi, tabulemi, značkami či ukazateli. Existují i „indoorové“ hledačky – třeba v knihovně nebo muzeu. Na rozdíl od geocachingu se obejdete bez chytrého telefonu, GPS přístroje a podobných technických vymožeností.

Hledačka je cesta, zábava i poučení
Vše, co hledač na trase potřebuje, je vytištěný jednoduchý text a mapka, tužka, vnímavé smysly a bystrý úsudek.
Hráli jste někdy šipkovanou nebo hledali poklad? Určitě ano. I v questingu si něco podobného vyzkoušíte.
Vydáte se na cestu, budete hledat indicie a luštit tajenku. Splníte úkoly, vyluštíte tajenku a poklad bude váš!
Je to jednoduché! Tato hra není omezena věkem, stačí umět číst a sledovat okolí.

Mapu s informacemi, pokyny a úkoly k hledačce 1-3 si vyzvedněte v Parkhotelu, případně ve smržovském infocentru (k hledačce č. 3 i na rozhledně Nisanka) nebo vytiskněte pomocí odkazu http://www.parkhotel-smrzovka.cz/hledacky/.

Hledačka č. 1
"Na svatého Jiří vylézají hadi a (je)štíři aneb První smržovská hledačka"...
Cesta vás povede lesoparkem, délka cca 500 m. Začátek je u smržovského Parkhotelu, odměnu si po absolvování trasy s vyluštěnou tajenkou vyzvedněte prosím u baru v restauraci Parkhotelu. Notýsek slouží k zapsání vašich dojmů a postřehů.

Hledačka č. 2
"S humorem a nadsázkou mezi dvěma moři procházkou aneb (zatím) Druhá smržovská hledačka"...
Začátek je u Parkhotelu, délka cca 3,5 km, poslední úkol na vás čeká u rozhledny Nisanka v Nové Vsi nad Nisou. Odměnu najdete ve volné přírodě pomocí slova, které získáte vyluštěním tajenky. I tady je notýsek – můžete tam kreslit, psát, jen listy prosím netrhat :-).

Hledačka č. 3
„Nisanka – Parkhotel aneb Smržovská hledačka JAKOtřetí“
Trasa je identická s Hledačkou č. 2, pouze přizpůsobená hledačům, kteří chtějí do Parkhotelu přijít pěšky ze směru od Jablonce nad Nisou přes Novou Ves.
Začátek je u rozhledny Nisanka, délka cca 3,5 km, poslední úkol na vás čeká přímo na budově smržovského Parkhotelu. Odměnu najdete ve volném prostoru opět pomocí slova, které získáte vyluštěním tajenky. I tady je notýsek k zapsání.

Zájemcům o hledačky na různých místech republiky slouží stránky www.questing.cz. Podrobné povídání o hledačkách najdete ve Smržovském zpravodaji Duben 2016 na str. 8 - v archivu na www.smrzovka.cz – Společenské dění – Smržovský zpravodaj.

Přejeme vám příjemné hledání a těšíme se na vaše dojmy, k jejichž sdělení slouží notýsek v cíli vaší cesty.

 

Hledačka č. 1  „Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři“ aneb První smržovská hledačka                                               

Obtížnost hledačky: snadná, po cestách a pěšinách vinoucích se jako hadi lesoparkem kolem Parkhotelu 
Délka hledačky: přibližně zvíci 454 běžných nebo 250 mimořádně urostlých užovek˟; na pohodlné projití a vyluštění tajenky potřebujete asi 20x víc času, než vydrží ještěrka v případě nebezpečí pod vodou˟˟.
Doporučené vybavení na cestu: tužka, papír, a odložte své plazí fobie 
Začátek hledačky: v lesoparku blízko budovy Parkhotelu
Konec hledačky: tamtéž, ale bez tajenky, přátelé, bez tajenky nemáte na poklad šanci! Svou odměnu si s předložením tajenky vyzvedněte prosím u obsluhy baru-restaurace přímo v Parkhotelu

U každého z osmi zastavení na trase hledačky získáte jedno číslo a najdete v mapě jedno zvířátko - buď je to některý z plazů nebo jejich potrava. Číslo označuje sloupec v křížovce, do kterého vyplníte název zvířátka. Jednoduché, že? 

Upozornění: trasa vede po lesních a parkových cestách a pěšinách; je sjízdná pro kočárky, jen ve dvou místech je třeba obejít schůdky či schody.

 

Pro čtení otevřete mapu a pokyny na nové kartě, pro tisk nejdříve uložte, pak můžete vytisknout.

 

 

 

 

Hledačka č. 2 „S humorem a nadsázkou mezi dvěma moři procházkou“ aneb (zatím) Druhá smržovská hledačka

 

Obtížnost hledačky: orientačně snadná, s převýšením 45 m 

Délka hledačky: asi 3,5 km, na poklidné projití a kochání se výhledy budete potřebovat asi 1,5 hodiny

Doporučené vybavení na cestu: tužka, papír, dalekohled, krejčovský metr nebo pásmo, gurmáni (nebo hladovci) s sebou vezmou buřty na opékání

Začátek hledačky:  přímo u budovy Parkhotelu ve Smržovce (otevřeno každý den od 11 do 22 hod.)

Konec hledačky: rozhledna Nisanka v Nové Vsi nad Nisou, svou odměnu najdete - pomocí slova z tajenky - ve volné přírodě v okolí rozhledny

Zpět k Parkhotelu lze dojít po vlastních stopách za asi 45 minut 


Hledačka č. 3 „Nisanka – Parkhotel aneb Smržovská hledačka JAKOtřetí“


Trasa je identická s Hledačkou č. 2, pouze přizpůsobená hledačům, kteří chtějí do Parkhotelu přijít pěšky ze směru od Jablonce nad Nisou přes Novou Ves.
Začátek je u rozhledny Nisanka, délka cca 3,5 km, poslední úkol na vás čeká přímo na budově smržovského Parkhotelu. Odměnu najdete ve volném prostoru opět pomocí slova, které získáte vyluštěním tajenky. I tady je notýsek k zapsání.